Steeds meer regels óók van toepassing op ready to heat-producten
17 februari 2024Ready to eat of ready to heat?
Een maaltijdsalade is ready to eat. En een magnetronmaaltijd ready to heat. Klip en klaar, zou je zeggen. Net als aan welke eisen het product moet voldoen. Want voor beide productcategorieën gelden andere regels. Maar de praktijk is anders. “We zien steeds meer dat ready to heat-producten (RTH) in de interpretatie van de NVWA tóch als ready to eat (RTE) worden gezien. De EU-listeriawetgeving geldt daarmee óók voor sommige ready to heat-producten. Producenten komen daar vaak achter tijdens een audit van de NVWA.” Hoe zit dit en hoe maakt u aantoonbaar dat uw ready-to-heat-product voedselveilig is?
"De vraag is of de consument het bereidingsadvies wel goed opvolgt en of het voedsel dan nog steeds veilig is."
Warm, maar niet heet genoeg
“Allereerst is van belang dat Listeria monocytogenes en andere pathogenen in het levensmiddel worden afgedood tijdens het productieproces of met het bereidingsadvies”, vertelt Sandra Bokdam, projectleider microbiologie bij Eurofins Food Safety Solutions. En dat is niet zo eenvoudig als het lijkt. “Iedere oven en magnetron is anders en verhit niet elk stukje van de maaltijd op dezelfde manier. En de vraag is natuurlijk ook of de consument het bereidingsadvies wel goed opvolgt en of het voedsel dan nog steeds veilig is. Zelfs over diepvrieskroketten is er discussie: soms is de binnenkant wel warm, maar niet heet genoeg.”
Waarom je spoorvormende bacteriën niet in je product wilt aantreffen
"Kijk naar het productieproces en onderzoek of je voldoende sporen elimineert met de juiste temperatuur gedurende de juiste tijd."
Het productieproces onder de loep
Bacterie-afdodend bereidingsadvies
“Vervolgens onderzoek je of het bereidingsadvies voldoende bacteriën afdoodt en of de worst case manier van verhitten voldoende is”, vervolgt De Graaf. “Door de bereidingswijze te valideren toon je aan dat je de voedselveiligheid borgt. Is de bereidingswijze altijd opvolgbaar? Hoeveel variatie zit er bij de consument in de verhitting bij andere magnetrons of ovens? Onderzoek en valideer de kerntemperatuur bij het bereidingsadvies met verschillende typen ovens, pannen, airfryers, frituurpannen of magnetrons. Met zo’n validatie sluit je zo veel mogelijk microbiologische risico’s voor de consument uit.”
"Zet het juiste bereidingsadvies waarmee je het product eetbaar maakt op de verpakking en niet zomaar een advies voor het verwarmen van het product."
Zo veilig mogelijk
“Het is een goede ontwikkeling dat er meer aandacht komt voor het productieproces én het bereidingsadvies om spoorvormende bacteriën geen vrij spel te geven”, vertelt Hagen. “Zet het juiste bereidingsadvies waarmee je het product eetbaar maakt op de verpakking en niet zomaar een advies voor het verwarmen van het product. Microbiologie zit vol verrassingen. Het kan jaren goed gaan en ineens onder andere omstandigheden of met nieuwe ingrediënten tóch misgaan. 100% voedselveilig krijgen we het nooit.“
Meer weten?
Zijn de verhittingsprocessen die u tijdens de voedselproductie toepast effectief genoeg om een veilig en conform product te produceren? Een validatie van uw verhittingsprocessen geeft inzicht. Onze experts voeren de validatie van verhittingsprocessen graag voor u uit. Neem contact met ons op via +31(0)888 31 03 30 of foodsafetysolutions@ftbnl.eurofins.com.